Blog > Komentarze do wpisu
Psy

##RASY:

**Owczarek niemiecki- to rasa psów powstała w Niemczech ze staroniemieckiego psa pasterskiego. Jest to pies duży, wytrzymały i mocno zbudowany. Odznacza się wielką sprawnością fizyczną i inteligencją. Znajduje zastosowanie w służbie wojskowej, milicyjnej, sanitarnej, ratowniczej oraz jako opiekun dzieci i przewodnik ociemniałych. Jego waga to około 36kg. Owczarek powinien mieć głowę wydłużoną, zwężającą się w stronę nosa, uszy stojące, ostro zakończone, ogon opuszczony. Sierść grubą, prostą o barwie czarnej, popielatej, czarnozłotej i czerwonobrązowej jednolitej lub z czarnymi nalotami i rozjaśnieniami, o gęstym poszyciu.

**Owczarek podhalański- jest psem rasy polskiej, od dawna hodowany przez naszych górali. Nie zawsze czuje się dobrze na nizinach i nie powinien być hodowany w miastach jako pies pokojowy. Pies duży- wysokość psów 65-70cm, suka 60-65cm. Sierść gęsta, długa, biała z gęstym poszyciem. Jest on doskonałym pasterzem, stróżem i obrońcą domu i stada. W stosunku do ludzi łagodny, pojętny i zrównoważony.

**Owczarek szkocki ( Collie )- to piękny pies pasterski z gór szkockich, o długim pysku, półstojących uszach, opuszczonym ogonie i gęstym długim futrze najczęściej trójbarwnym biało-rudo-czarnym. Wysokość psów 55-60cm. W szkoleniu jest dosyć trudny, gdyż ma samodzielny i niezależny charakter.

**Polski owczarek nizinny- rasa polska uzyskana z popularnych na Pomorzu psów pasterskich i gospodarskich. Wytrwały, odporny na choroby, mało hałaśliwy, łatwo dostosowujący się do nowych warunków. Bardzo pojętny i inteligentny, dający się łatwo układać, jest na wsi dobrym psem pasterskim i stróżem obejścia, a w mieście- stróżem mieszkania i miłym psem do towarzystwa. Średniej wielkości- wysokość psa 43-52cm, suki 40-46cm.                                      

 **Bernard- rasa ta pochodzi od pasterskich psów górskich hodowanych w klasztorze na przełęczy św. Bernarda w Alpach Szwajcarskich. Bernardy na początku były stróżami klasztoru. W XVII wieku szkolone przez zakonników jako psy sanitarne- ratowały podróżnych zbłąkanych w górach. Najsławniejszy pies tej rasy „Barry” uratował życie 40 ludziom. Są to psy silne, wytrwałe, odporne na mróz, natomiast źle znoszące upały. Wymagają dużo ruchu na świeżym powietrzu i najlepiej czują się w terenach górskich. Psy inteligentne.                         

**Dog niemiecki- największy pies naszego kontynentu- wysokość pies powyżej 80cm i wagi około 55kg, suka powyżej 72cm. Łączy on w sobie silną budowę ciała z piękną, elegancką sylwetką. Sierść ma krótką, przylegającą do ciała. Są to psy odważne, spokojne i ciche. Doskonale stróżują, choć nie znoszą łańcucha. Umiejętnie szkolne są bardzo dobrymi obrońcami i miłymi towarzyszami. Zdarzają się jednak wśród tej rasy osobniki bardzo agresywne i trudne do tresury.                  

**Doberman- pies odważny, inteligentny i wytrzymały. Umaszczenie czarne podpalone, rzadziej brązowe. Wysokość 63-70cm. Sierść krótka, gładka, nie dająca dostatecznego zabezpieczenia przed chłodem i wilgocią w naszych warunkach klimatycznych. Psy ufne, czujne odważne, o doskonałym węchu.

**Bokser- pies średniej wielkości, bardzo silny, zwinny i łatwy do tresury. Wysokość: pies 57-63cm, suka 53-59cm. Waga około 30kg. Mocno zbudowany o szerokiej klatce piersiowej i głowie skróconej w części pyskowej. Sierść ma gładką, przylegającą do skóry w kolorach: żółtym, żółtoczerwonym lub marengo. Bardzo silnie przywiązuje się do człowieka, jest wierny i wesoły i nie ma tendencji do stawania się złośliwym na starość. Wyjątkowo sympatyczny towarzysz, dobry, bardzo odważny stróż, pogodny i łagodny opiekun dzieci. Nie znosi jednak łańcucha i samotności.

**Wyżły- to najbardziej chyba znane psy myśliwskie do tropienia, wystawiania i aportowania, o wspaniałym węchu i silnie rozwiniętym instynkcie łowieckim. Psy szybkie, silne i wytrwałe. Wysokość psa 60-65cm. U nas najczęściej spotykane są wyżły niemieckie i angielskie. A) Wyżły niemieckie- są wszechstronnymi psami przeznaczonymi do polowania na każdą zwierzynę. Wśród nich najlepszą i najliczniej reprezentowaną rasą są: brązowa jednolita i brązowa z białymi znaczeniami lub centkami, ciemnodreszowata i jasnodreszowata, białe z brązowymi znaczeniami głowy i centkami i czarna szpakowata. Ogony z reguły przycinane. Ponadto rozpowszechnione są podobne do nich budową, lecz różniące się głównie rodzajem sierści wyżły: szorstkowłose, ostrowłose, długowłose. B) Wyżły angielskie- wśród nich za ideał psa polowego uważany jest Pointer, pies wyspecjalizowany do polowań na ptactwo, żywy, wytrwały i szybki, doskonale umięśniony o pięknej sylwetce. Wysokość 52,5-67cm. Sierść jego jest krótka, lśniąca, twarda i gładka, najczęściej biała z łatkami i centkami żółtymi, pomarańczowymi, czekoladowymi lub czarnymi, czasem trójkolorowa. Wszystkie wyżły mogą być sympatycznymi towarzyszami mieszkańców miast, jednakże trzeba im zapewnić możliwość wybiegania się.

**Setery angielskie i irlandzkie- są przede wszystkim przeznaczone do polowania. Te piękne psy nadają się również do trzymania w mieście, jeżeli zapewnimy im dostateczną ilość ruchu na świeżym powietrzu. Wysokość psa 60-70cm. Sylwetka „elegancka”, ruchy zręczne, głowa długa i dość smukła, uszy zwisające przy policzkach. Setery maja sierść długą i jedwabistą. Ogon noszony nisko, zakończony długimi włosami, tzw. Piórem. Setery angielskie maja umaszczenie białe z plamkami czarnymi, rdzawymi lub brązowymi, mogą być także trójkolorowe biało-czarno-rude. Są przyjacielskie o łagodnym usposobieniu. Setery irlandzkie są maści jednolitej czerwonokasztanowej. Są to psy długowieczne odznaczające się żywotnością i dużym temperamentem aż do starości.

**Spaniele-polska nazwa tych psów brzmi płochacze i dobrze oddaje specjalistyczne ich umiejętności polegające na wyszukaniu zwierzyny, wypłoszeniu jej z kryjówki i w razie potrzeby odszukaniu sztuk rannych. Najbardziej znana u nas rasa to—Cocker-spaniele, psy zarówno myśliwskie, jak i bardzo mili towarzysze mieszkańców miast. Waga około 12-15 kg, wzrost około 40cm. Głowa wąska z wydłużonym pyskiem i nisko osadzonymi, obwisłymi uszami, okrytymi prostymi włosami. Sierść długa, prosta, jedwabista o umaszczeniu zróżnicowanym, najczęściej brązowym, rudym, złotym, często trójkolorowym biało-czarno-brązowym. U nas cocker-spsniele zyskały sobie dużą sympatię jako psy pokojowe odznaczające się łagodnością i miłym, wesołym usposobieniem.

**Ogary polskie-to psy gończe, naszej rodzimej rasy, używane w dawnych czasach do polowania na grubą zwierzynę. Polowania z ogarami były bardzo popularne, w naszym kraju istniały duże sfory tych psów, potem rasa ta zaczęła zanikać, w końcu (w czasie ostatniej wojny) całkowicie wyginęła. Po wojnie kynolodzy podjęli się rekonstrukcji i dzięki ich pracy hodowlanej wzorzec tej rasy został wpisany do rejestru FCI w 1966 roku. Są to psy średniego wzrostu-wysokość psa 56-65cm, masa 25-32kg. Budowy silnej, zwartej, głowa dość ciężka z wydłużonym, tępym pyskiem i luźno zwisającymi dość długimi uszami. Sierść średniej długości, gruba z gęstym podszyciem, umaszczenie czarne lub ciemnoszare z żółtymi lub rdzawym podpalaniem. Psy te charakteryzują się dużą siłą i wytrzymałością, są zdolne, inteligentne, z wielkim instynktem łowieckim. **Teriery- angielska grupa psów myśliwskich obejmująca 19 ras. Obecnie te inteligentne, żywe i ruchliwe psy coraz częściej zamieszkują w naszych domach jako psy do towarzystwa. Obdarzone temperamentem potrzebują dużo ruchu. Najbardziej popularne wśród terierów to: *Foksterier szorstkowłosy- pies obecnie bardzo popularny o jeszcze chyba żywszym temperamencie niż jego kuzyn gładkowłosy. Zewnętrznie główną różnicą pomiędzy tymi dwiema odmianami polega na rodzaju szaty. Sierść foksteriera ostrowłosego jest gęsta, sztywna, ściśle zwarta o gęstym podszyciu i wymaga starannej pielęgnacji. *Foksterier gładkowłosy- pies nieduży-wysokość w kłębie 40cm, waga około 8kg. Sierść prosta gładka, twarda, gęsta w umaszczeniu dominuje biel. Mimo swych umiejętności łowieckich nie jest u nas dostatecznie wykorzystywany jako pies do polowania, stał się natomiast popularnym psem do towarzystwa. Jest to pies o dużym temperamencie-żywy i cięty, wymaga ruchu i długich spacerów. *Airedale Terier- to największy przedstawiciel terierów, jego wysokość wynosi 58-61c,. Sylwetką zbliżony do foksterierów, włosy pokrywy twarde, szorstkie, sztywne, podszycie gęste i bardziej miękkie. Może być doskonałym stróżem i obrońcą. Ma wyjątkowo duże zamiłowanie do wody- świetnie pływa i nurkuje.

**Jamniki- są to psy o charakterystycznej sylwetce, długim tułowiu, wydłużonej głowie i krótkich nogach. Są wyjątkowo miłymi, zwykle ogromnie przywiązanymi towarzyszami. Są to psy inteligentne, o dużej indywidualności i samodzielności. Wesołe i ruchliwe. Zaprzyjaźniają się nie tylko z ludźmi, ale także z innymi zwierzętami przebywającymi w domu. Trzeba jednak zwracać baczną uwagę na to, aby ich nie przeziębić gdyż są wrażliwe na chłód, wilgoć i przeciągi. Jamniki występują w trzech typach wielkościowych: typ ciężki- powyżej 7kg, lekki- do 7kg, karłowaty- do 4kg. Hodowane są w trzech odmianach szaty: jamniki krótkowłose, jamniki szorstkowłose, jamniki długowłose.

**Dalmatyńczyk- pochodzi z Jugosławii, lecz hodowany głównie w Anglii, pies silny, muskularny, o proporcjonalnej, ładnej sylwetce, jako potomek psów gończych zdolny do trwałego szybkiego biegania. Wzrost psa 55-60cm masa około 25kg. Sierść krótka, gładka, lśniąca i twarda. Umaszczenie z niedużymi, okrągłymi czarnymi lub brązowymi centkami. Psy rodzą się czystobiałe, centki występują później. Psy dosyć samodzielne i nie bardzo skłonne do podporządkowania się i nauki.

**Szpice- maja lisią głowę, stojące uszy i piękne puszyste owłosienie, najdłuższe i najobfitsze na szyi i na zwiniętym w koło nad grzbietem ogonie.. Są barwy białej, szarej, czarnej lub brązowej. Wzrost 40-45cm, miniaturek zaś 25-28cm. Bystre i spostrzegawcze, doskonałe jako stróże zwłaszcza w osiedlach i na wsi. Jedyna ich wadą jest hałaśliwość i z tego względu radzę nie trzymać szpica w mieszkaniu miejskim.

**Pudle- chyba najbardziej popularna rasa psów, niegdyś myśliwskich, które obecnie stały się typowymi psami pokojowymi. Występują w trzech odmianach: duża- o wysokości 45-48cm, średnia 35-45cm i karłowata- poniżej 28cm. Psy żywe, inteligentne, o dobrej pamięci, uważane są za usposobienie psiej mądrości. Pojętne w nauce i tresurze często zabawiają widzów w cyrkach. Bardzo sympatyczni towarzysze mieszkańców miast. Wymagają stałej dbałości o ich futro- czesanie, modelowanie i strzyżenie.

**Mops- pies pochodzenia azjatyckiego, w Europie początkowo najbardziej rozpowszechniony w Holandii. Budowy barczystej i krępej, o wadze do 7,2kg. Sierść mopsa jest cienka, gładka, krótka, o barwie czarnej, srebrzystej, brzoskwiniowej lub płowej. Mops jest psem mało bojowym, nie agresywnym i uważnym. Dobry stróż. Prawdziwy przyjaciel dzieci, nie zrobi im krzywdy. Mało wybredny w jedzeniu, z niedużą potrzebą ruchu, czysty- jest idealnym psem towarzyskim.

**Pekińczyk- to stara rasa psa chińskiego, hodowanego niegdyś tylko przez członków rodziny cesarskiej. Dziś psy popularne na całym świecie jako oryginalne, małe psy do towarzystwa. Tułów krótki z szeroką klatką piersiową. Wzrost 20-25cm, waga: pies do 5 kg, a suka do 5,5kg. Pieski pomimo niewielkiego wzrostu, bardzo bojowe atakujące nieraz znacznie od siebie większe psy. Pekińczyk jest dobrym stróżem, w stosunku do opiekuna serdeczny i wierny, w stosunku do obcych bywa agresywny.

**Maltańczyk- jeden z najstarszych piesków salonowych, znany już w starożytnej Grecji i Rzymie. Mały, o wzroście 21-25cm, cały pokryty długim, gęstym, lśniącym i prostym włosem, maści czystobiałej, ewentualnie koloru kości słoniowej. Piesek ładny, żywy, bystry i inteligentny, silnie przywiązujący się do opiekunów. Wymaga jednak bardzo starannej pielęgnacji.

**Ratlerek- maleńki pies rasy niemieckiej, o zgrabnej, dobrze umięśnionej, kwadratowej sylwetce, wzroście 25-30cm, o podłużnej wąskiej głowie i uszach wysoko osadzonych, najczęściej podobnie jak ogon, przyciętych. Sierść jego jest krótka, twarda i gładka, o ubarwieniu czarnym lub czekoladowym z podpalaniem, względnie jednolitym sarnim, płowym lub niebieskoszarym. Piesek spostrzegawczy, pełen temperamentu, czujny, wierny i miły, odporny na choroby. Często niestety dosyć hałaśliwy.

**Chart afgański- dzięki bardzo obfitej szacie sylwetka jego robi wrażenie mniej smukłej. Charty afgańskie mają długie jedwabiście, delikatne włosy okrywające bogato boki, przód, tył i cały tułów. Wzrost psa 69-71cm, suki 65-67cm.

**Chart rosyjski- pies duży 70-82cm, suka o około 5cm niższa. Charty rosyjskie są do dzisiaj hodowane do celów łowieckich i wykorzystywane do pogoni za lisami i wilkami na stepach. **Chart angielski (Greyhound)- o sierści krótkiej, delikatnej, ściśle przylegającej do skóry, maści czarnej, białej, czerwonej, niebieskiej, płowej, pręgowanej lub z białymi łatami. Wykorzystywany jako pies wyścigowy i reprezentacyjny do towarzystwa. Psy winny posiadać wzrost 60-75cm, suki 57,5-60cm.

 **Chart polski- kiedyś był to pies u nas popularny. Potem rasa ta zaczęła znikać, a po ostatniej wojnie można już było spotkać tylko bardzo nielicznych jej przedstawicieli. Chart polski używany kiedyś do polowań na lisy, dropie, wilki, jest psem dużym, silnym, muskularnym, w pościgu szybkim i wytrwałym. Optymalny wzrost psa 72-80cm, suki 68-75cm.

##ŻYWIENIE PSÓW: Pies musi też mieć ustalone i nie zmieniane miejsce spożywania posiłków i swoje własne miseczki na pokarm i wodę. We współżyciu z nami pies nauczył się jeść niemal to wszystko co i człowiek. Nie należy jednak zapomnieć o tym, że jest to zwierzę drapieżne i z tego względu mięso powinno stanowić co najmniej 1/3 dostarczanego mu pokarmu. Może jeść wszystkie mięsa, łącznie z żyłami i chrząstkami, gotowane lub surowe. Należy wiedzieć o tym, że lekko nadpsute surowe mięso, jaja, czy sery nie zaszkodzą psu, natomiast nadpsute przetwory- konserwy czy kiełbasa- mogą spowodować poważne zatrucie. Wszystkie produkty zbożowe, jak kasze, płatki, ryż itp. Winny być dobrze rozgotowane. Dla psa mieszkającego „przy rodzinie” znaczną część jego pokarmu mogą stanowić resztki naszych potraw (należy jednak wyłączyć potrawy przyrządzane z dużą ilością ostrych przypraw). Aby zapewnić psu dostateczną ilość witamin, należy dodawać do karmy drobno posiekane surowe zielone warzywa i zioła (natkę pietruszki, koperek, sałatę, surowa kapustę, szczypiorek, młodą pokrzywę, krwawnik, mlecz itp.)

##PIELĘGNACJA I ZAPOBIEGANIE CHOROBOM: Nasz wychowanek powinien być stale utrzymywany w czystości i odpowiednio pielęgnowany. Częste kąpiele w wodzie z mydłem nie są dla psa wskazane. Młodych piesków w ogóle lepiej nie kąpać, dorosłego zaś psa nie częściej niż raz na 2 miesiące. Najgroźniejsze lub najczęściej atakujące psa choroby to: wścieklizna, nosówka, świerzb, robaczyce.

czwartek, 02 marca 2006, slimak390227

Polecane wpisy

  • Zdięcia piesków ;)

    A) Owczarek niemiecki B) Owczarek podhalański C) Polski owczarek nizinny D) Owczrek szkocki E) Bernard F) Dog niemiecki G) Doberman H) Bokser

  • Papugi

    ##ŻYWIENIE I PIELĘGNACJA: Papugi to ptaki roślinożerne. Podstawową ich karmą są ziarna zbóż: pszenicy, owsa, prosa, kukurydzy. Bardzo lubią pestki słonecznika i

  • KOTY

    ##RASY: **Kot perski- Ma okrągłą głowę, szeroki, krótki nos, duże oczy. Sierść mają gęstą, długą, jedwabistą, barwy czarnej, białej, niebieskiej i srebrzystej,

Komentarze
karmagranum
2016/05/10 21:36:34
Psy rasowe mają zazwyczaj bardzo wrażliwe żołądki, dlatego trzeba zwracać szczególną uwagę na sposób ich karmienia.
Bramka SMS - wyślij do mnie SMS - Bramka SMS -